نگرانی اتحادیه اروپا از برخی انتصاب‌ها در شهرداری‌های ترکیه- خبر روز

نگرانی اتحادیه اروپا از برخی انتصاب‌ها در شهرداری‌های ترکیه- خبر روز

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، برخی تصمیم‌ها و اقدامات انجام شده از سوی مقام‌های آنکارا علیه شهرداری‌هایی با شهرداران وابسته به احزاب مخالف، همچنان مایه نگرانی عمیق است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، اتحادیه اروپا انتصاب اخیر حامیان مورد اعتماد دولت برای پنج شهرداری در اختیار حزب مخالف دموکراتیک خلق را مورد انتقاد قرار داد. جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود را بابت این تحولات در ترکیه ابراز داشت و آن را با انگیزه سیاسی دانست.

وی ادامه داد: تصمیم‌ها و اقدامات صورت گرفته از سوی دولت ترکیه علیه حوزه‌های شهری با شهردارانی از احزاب اپوزیسیون محل نگرانی عمیق است؛ به ویژه آن که با انگیزه سیاسی بوده باشد. تعداد شهرداران برکنار شده در جنوب و شرق ترکیه از اوت ۲۰۱۹ به ۴۵ تن رسیده است. همچنین صدها سیاستمدار محلی و مقام منتخب و هزاران عضو حزب دموکراتیک خلق نیز به اتهام ارتباط با تروریسم از زمان انتخابت محلی مارس گذشته دستگیر شده‌اند و تحقیقات علیه مابقی شهرداران ادامه دارد.

بورل ادامه داد: همان‌طور که قبلا هم اشاره کردم، در حالی که دولت ترکیه حق مقابله با ترورسیم را مشروع کرده، همچنین مسئول تضمین انجام آن بر اساس اجرای قانون، آزادی‌های بنیادین و حقوق بشر است که در قانون اساسی ترکیه و تعهدات فراملی این کشور آمده است. این امر نباید به دلایل سیاسی و با اعمال قوانین گسترده ضد تروریستی یا جزایی انجام شود.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: این اقدامات همراه با استفاده بیش از حد از مراحل قانونی علیه نمایندگان منتخب محلی که نمونه آن از آغاز تحقیقات جنایی علیه شهرداران استانبول و آنکارا در اواسط ماه آوریل دیده می‌شود، عملکرد صحیح دموکراسی محلی را به طور جدی تضعیف می‌کند. ترکیه باید این اقدامات را که مربوط به مهار دموکراسی محلی است، مطابق با کنوانسیون ونیز و تعهداتش به منشور دولت محلی اروپا، لغو کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *